Dynamika rastu americkej ekonomiky spomaľuje, akciové trhy reagujú poklesom

    • Týždeň na finančných trhoch

V minulom týždni nás na webe The Market zaujal obsiahly rozhovor s Marko Papicom, hlavným stratégom analytickej spoločnosti BCA Research. Rozhovor má podtitul Trump Has Popped Bubble of American Exceptionalism a Marko Papic sa v ňom vyjadruje k mnohým dôležitým témam ako geopolitika, svetová ekonomika a finančné trhy.
 
Rovnako nás zaujal odborný článok Joea Wigginsa s názvom „Improving Earnings Do Not Meanu a Rising Stock Price aj s „Justified““, v ktorom autor veľmi dobre argumentuje, prečo rast korporátnych ziskov (earnings per share – EPS) ešte nutne neznamená, že je rast ceny akcie ospravedlniteľný.
 
Congressional Budget Office (CBO) vydalo novú prognózu americkej fiškálnej trajektórie na roky 2025 až 2055. Prognóza počíta s nárastom amerického vládneho dlhu k HDP na konci obdobia prognózy v roku 2055 na úroveň 156 %.

Dynamika rastu americkej ekonomiky spomaľuje, akciové trhy reagujú poklesom

V utorok bola zverejnená americká spotrebiteľská dôvera za marec - Conference Board Consumer Confidence Index, kde došlo k pomerne výraznému poklesu a to predovšetkým čo sa týka očakávaní amerických spotrebiteľov do nasledujúceho obdobia. Aj tento dôležitý makroekonomický indikátor teda signalizuje spomalenie dynamiky rastu americkej ekonomiky.

Spomalenie dynamiky rastu americkej ekonomiky taktiež veľmi dobre ilustruje konsenzuálny analytický odhad rastu HDP za celý tento rok agentúry Bloomberg. Zatiaľ čo ešte pred mesiacom predstavoval konsenzus tohtoročného rastu HDP 2,3 %, teraz sme už mierne pod 2 %.
Zdroj: Bloomberg

Podľa hlavného ekonóma Apollo Global Management Torstena Sloka tak celkovo, čo sa americkej ekonomiky týka, pomerne výrazne rastú stagflačné riziká, teda trajektórie makroekonomického vývoja v smere slabšieho rastu a zároveň vyššia inflácia.

Napriek tomu, že neamerické akcie (MSCI All Country World ex-US) americký index S&P 500 od začiatku tohto roka pomerne výrazne outperformovali, stále sú podľa našich výpočtov neamerické akcie oproti americkým akciám podstatne lacnejšie, konkrétne podľa našich šiestich valuačných indikátorov v priemere o 43 %.
Pokiaľ ide o vývoj na finančných trhoch v minulom týždni, akciám sa príliš nedarilo, keď globálny akciový index MSCI All Country World odpísal 1,4 %. Najväčšie straty pritom zaznamenali americké technologické tituly (NASDAQ -2,6 % a Magnificent 7 -2,4 %). Na druhú stranu malý zisk pripísali akcie v strednej Európe (CECEEUR +0,8 %).
Pokiaľ ide o vývoj na dlhopisových trhoch, pomerne výrazne sa roztiahla priemerná globálna kreditná marža na korporátnych high-yieldoch, konkrétne o 17 bázických bodov, čo veľmi pravdepodobne tiež signalizuje spomalenie dynamiky rastu svetovej, a predovšetkým americkej ekonomiky.
Pokiaľ by sme mali zhrnúť vývoj na finančných trhoch od začiatku roka, pozorujeme skutočne veľmi silnú rotáciu z amerických akcií (S&P 500 -5,1 %, NASDAQ -10,3 % a Magnificent 7 -15,7 %) do neamerických akcií (MSCI All Country World ex-US +6,5 %). Čo sa týka dlhopisov, hlavné sledované indexy sú zatiaľ mierne v pluse.



Michal Stupavský
Investiční stratég Conseq Investment Management, a.s.
 

Upozornenie k publikovaným článkom ›